سینا جهان آبادی و بررسی زندگی هنری وی

سینا جهان آبادی آهنگسازی-برای فصل سوم سریال شهرزاد

زندگی هنری استاد سینا جهان آبادی

سینا جهان آبادی، متولد اردیبهشت سال ۵۴ در شهر تهران، یکی از اساتید صاحب‌نام نوازندگی و از آهنگ‌سازان حرفه‌ای در صنعت موسیقی ایران است. او در ابتدا کار خود در عرصه‌ی موسیقی را با یادگیری ویولن آغاز کرد و به طور حرفه‌ای در یکی از مراکز موسیقی بزرگ ایران به نام مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نوازندگی ویولن را فرا گرفت. از اساتید وی برای یادگیری ساز ویولن، می‌توان به استاد بزرگ کامران داروغه اشاره کرد؛ او نوازندگی ویولن سنتی ایرانی را، تحت نظر استاد مجتبی میرزاده آموخت. جهان آبادی برای ادامه‌ی فعالیت خود در زمینه‌ی موسیقی، به یادگیری ساز کمانچه روی آورد و مهارت لازم در نوازندگی کمانچه را زیر نظر استادان بزرگ و به نامی چون اردشیر کامکار و علی اکبر شکارچی کسب کرد. این استاد بزرگ، علاوه بر گذران کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی موسیقی، کسب مهارت در عرصه‌ی موسیقی را به طور خیلی جدی و حرفه‌ای دنبال کرده و دارای مدرک لیسانس موسیقی از دانشگاه سوره و فوق لیسانس نوازندگی ساز کمانچه از دانشگاه هنر تهران است. از اساتید او برای فراگیری نوازندگی ویولن کلاسیک، باید به نوازندگان بزرگی مثل استاد ابراهیم لطفی و استاد ارسلان کامکار نام برد. از جمله اساتید مطرح و بزرگ دیگر سینا جهان آبادی باید به افرادی چون وارطان ساهاکیان، حسین دهلوی و علیرضا مشایخی اشاره کرد. ظرافت و وضوح کیفیت نوازندگی کمانچه توسط او و تنظیم و آهنگ‌سازی حرفه‌ای او و دونوازی سازی کششی با سازی مضرابی، هنر نوازندگی او را خاص کرده است. نام او همواره در بین نوازندگان و آهنگسازان برتر موسیقی ایران قرار می‌گیرد.

استاد سینا جهان آبادی

سینا جهان آبادی از نوازندگان و موسیقی‌دانان به نام ایران است

 

فعالیت‌های هنری سینا جهان آبادی

سینا جهان آبادی ، به عنوان یکی از نوازندگان مطرح موسیقی در صنعت سینما و تلویزیون به شمار می‌رود . زندگی هنری وی ، سرشار از موفقیت‌های چشم‌گیر است. آهنگ‌سازی و نوازندگی آثار تلویزیونی مشهوری چون سریال شهریار و کیمیا و همچنین فصل سوم از سریال خانگی جذاب شهرزاد، از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای او در سینما و تلویزیون به شمار می‌رود. در واقع فعالیت حرفه‌ای و بی‌نظیر او در زمینه‌ی آهنگ‌سازی برای سریال شهرزاد را، می‌توان نقطه‌ی عطف فعالیت او در سینما و تلویزیون دانست که باعث شناخت او در عرصه‌ی موسیقی و شهرت و محبوبیت دو چندان او شد. از داوری او در جشنواره‌های بزرگ موسیقی ایران همچون جشنواره‌ی موسیقی فجر و جشنواره‌ی موسیقی جوان، می‌توان به عنوان یکی از فعالیت‌های هنری ویژه‌ی وی در عرصه‌ی موسیقی دانست. از دیگر فعالیت‌های حرفه‌ای او در صنعت موسیقی ایران باید به اجرا در فستیوال بزرگ موسیقی آمستردام، سرپرستی ارکستر کنسرت هوای گریه در تور کشور استرالیا با خوانندگی خواننده‌ی بزرگ موسیقی سنتی همایون شجریان، نوازندگی در کنسرت‌های خوانندگانی چون شهرام ناظری و حسین علیزاده در اروپا و در آخر نوازندگی در فستیوال موسیقی ققنوس به همراه گروه مولوی در کنسرت شهرام ناظری اشاره کرد. همچنین او در کنسرت قصیده به خوانندگی محمد معتمدی در جشنواره موسیقی کرمس در کشور اتریش، به عنوان نوازنده همکاری داشته است.

سینا جهان آبادی آهنگسازی-برای فصل سوم سریال شهرزاد

آهنگسازی برای فصل سوم سریال شهرزاد از آثار فرهیخته‌ی سینا جهان آبادیست.

 

  زندگینامه همایون شجریان فرزند محمد رضا شجریان

قطعه‌ها و آلبوم‌های نواخته شده توسط سینا جهان آبادی

سینا جهان آبادی ، که یکی از برترین نوازندگان موسیقی ایران به شمار می‌رود، همکاری‌هایی با نوازندگان و خوانندگان به نام کشور برای ساخت آلبوم و قطعه‌هایی دل‌نشین و زیبا داشته که در اینجا می‌توان به همکاری او در آلبوم‌های آتش عود و چتر عشق به عنوان نوازنده‌ی کمانچه، آلبوم‎های مرغ حق و فصل عاشقی به عنوان نوازنده‌ی ویولن، آلبوم‌هایی چون فانوس شب یلدا (فانوس شب آغوش) به عنوان نوازنده‎ی ویولن، هفت سین به عنوان نوازنده‎ی کمانچه و ویولن، آلبوم صوفی، آلبوم مهتاب در باغ، آلبوم کیژی کرد، آلبوم ارگ خاموش، آلبوم راه بی‌نهایت و بسیاری دیگر از کارهای حرفه‌ای اشاره کرد. او همچنین، در آلبوم با ستاره‌ها با خوانندگی همایون شجریان، به عنوان تنظیم‌کننده‌ همکاری داشته است. این استاد بزرگ، در آموزشگاه موسیقی خود واقع در سعادت‌آباد تهران، مشغول به آموزش سازهای تخصصی خود پرداخته و دانش در حیطه‎ی موسیقی ایران را، در اختیار هنرجویان قرار می‎دهد. همکاری در آلبوم آواز سکوت به خوانندگی اشکان کمانگری، از جمله دیگر همکاری‌های این نوازنده‌ی بزرگ موسیقی ایران با دیگر خوانندگان است. همکاری وی به عنوان آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی کمانچه با محمد معتمدی در گروه سیلک، جایزه رادیو فرانسه که France music نامیده می‌شود را برای این خواننده‌ی بزرگ (محمد معتمدی) به ارمغان آورد.

سینا جهان آبادی نوازنده برتر کشور

سینا جهان آبادی به عنوان یکی از نوازندگان برتر کشور، در بسیاری از آلبوم‌های موسیقی همکاری کرده است.

 

همکاری با استاد بزرگ محمدرضا شجریان و همایون شجریان

سینا جهان آبادی ، به عنوان یکی از حرفه‌ای ترین نوازندگان کشور کارنامه‌ای درخشان داشته و با بسیاری خوانندگان برتر موسیقی ایران از جمله استاد فرهیخته و بزرگ محمدرضا شجریان و هم‌چنین خواننده‌ی بزرگی چون همایون شجریان همکاری کرده است. از جمله همکاری‎های او با استاد شجریان، می‎توان از نوازندگی او در کنسرت محمدرضا شجریان به همراه گروه آوا در شهر اصفهان یاد کرد. مورد دیگر همکاری با استاد شجریان، نوازندگی کمانچه و صراحی در کنسرت دیگری از استاد شجریان به همراه گروه شهنازاست. اجرای کنسرت در شهر زوریخ سوئیس و همکاری سینا جهان آبادی به عنوان نوازنده‌ی کمانچه، از جمله دیگر همکاری‌های او با این استاد بزرگ موسیقی ایران است. او به عنوان نوازنده‌ای به نام و برتر در موسیقی ایران، همکاری‌های بسیاری نیز با همایون شجریان داشته و به عنوان آهنگساز و نوازنده، در ساخت اکثر آلبوم‎های این خواننده‎ی بزرگ همکاری کرده است که از این بین می‌توان به آلبوم نسیم وصل اشاره کرد. وی به عنوان یکی از تنظیم‌کننده‌ها در این آلبوم همکاری کرده‌ است. نوازندگی در کنسرت هوای گریه به خوانندگی همایون شجریان، از دیگر همکاری‌های سینا جهان آبادی با این خواننده‌ی بزرگ است.

سینا جهان آبادی و همایون شجریان

سینا جهان آبادی با بسیاری از خوانندگان مطرح کشور از جمله همایون شجریان، همکاری داشته است

 

  زندگی نامه استاد ایرج بسطامی

همکاری استاد جهان‌ آبادی در آلبوم هماگون

آلبوم هماگون ، یکی از آلبوم‌های زیبا و دلنشین موسیقی ایرانی با سبک سیاق سنتیست که جدیدترین اثر خواننده‌ی خوش‌صدا و توانای موسیقی ایرانی یعنی وحید تاج به شمار می‎رود، یکی ازپرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین‌های موسیقی در سال ۹۷ به شمار می‌رود. این آلبوم به خوانندگی وحید تاج، با همکاری آهنگساز حرفه‌ای یعنی محمدرضا دستگاه‌دار ساخته شده است. در این آلبوم، قطعه‌هایی زیبا از اشعار شاعران برتر و به نام ادبیات ایران مثل سعدی، شهریار، ملک الشعرای بهار و رهی معیری ساخته شده است. ضبط آلبوم، از سال ۹۴ در شهر مشهد با همکاری گروه موسیقی ققنوس انجام شده و در مراسمی بزرگ و به یاد ماندنی در شهر یزد از این آلبوم بی‌نظیر نزد عموم رونمایی شده است. آلبوم هماگون، شامل ۱۲ بخش تشکیل شده از چهار تصنیف، یک پیش درآمد، سه چهارمضراب، دو ساز و آواز و دو تک نوازی تار و کمانچه است. سازندگان این آلبوم تمام سعی خود را برای خلق اثری بی‌نظیر و به یاد ماندنی و همچنین تاثیرگذار روی شنونده به کار گرفته اند. سینا جهان آبادی، نوازنده و آهنگ‌ساز مطرح کشور، از جمله نوازندگانی است که در ساخت این آلبوم زیبا همکاری داشته و به نوازندگی ساز تخصصی خود یعنی کمانچه در این آلبوم پرداخته است. سینا جهان آبادی، با همکاری در آلبوم هماگون و به کارگیری سبک به خصوص خود در نوازندگی کمانچه، باعث تاثیر دو چندان در زیبایی این آلبوم شده است. آلبوم هماگون، توسط موسسه‌ی هزار دستان و پخش رها منتشر و به بازار موسیقی عرضه شد. از جمله نوازندگان مطرح دیگر که در ساخت این آلبوم همکاری داشته‌اند، می‌توان به افرادی مثل محمدرضا دستگاه‌دار (نوازندگی سنتور)، پاشا هنجنی (نوازندگی نی)، حسین رضایی‎نیا (نوازندگی دف و دایره)، پدرام زیرن قلم (نوازندگی عود)، نیما نعیمی ( نوازندگی تار)، امیر رضا کاردار (سازهای کوبه‌ای) و در نهایت مژگان خوش‌اندام به عنوان هم‌خوان اشاره نمود.

سینا جهان آبادی و آلبون هماگون

سینا جهان آبادی در ساخت آلبوم هماگون به عنوان نوازنده‎ی کمانچه همکاری داشته است

, , ,
نوشتهٔ پیشین
تاثیر کرونا بر کنسرت های ایران
نوشتهٔ بعدی
نگاهی بر زندگی هنری استاد حسین رضایی نیا

مطالب مرتبط

سهراب پورناظری

به امید دیدارتان در اولین شب اجرای «سیاوش»

نیکولاس پیرووانی

آهنگ ساز ایتالیایی(نیکولا پیووانی) به ایران می آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست