نگاهی بر زندگی هنری استاد حسین رضایی نیا

حسین رضایی نیا

زندگی‌نامه‌ی حسین رضایی نیا و شروع فعالیت در عرصه‌ی موسیقی

استاد حسین رضایی نیا، متولد اردیبهشت سال ۵۴، یکی از نوازندگان و موسیقی‌دانان برتر کشور ایران است که از او به عنوان یکی از مهره‌های اصلی موسیقی کلاسیک ایران، می‌توان یاد کرد. این نوازنده‌ی مشهور که در شهر تهران متولد شده، با کشف علاقه‌ای که نسبت به موسیقی داشت، فراگیری این دانش بی‌نظیر را از سال ۶۹ و با کسب مهارت در زمینه‌ی نواختن ساز سنتور آغاز کرد. در ادامه، حسین رضایی نیا، یادگیری ساز تخصصی خود یعنی ساز دف را نزد بسیاری از اساتید فرهیخته‌ی موسیقی ایران آغاز کرد و به کسب مهارت تحت آموزش این اساتید پرداخت. او یادگیری دانش موسیقیایی خود را در یکی از مراکز مشهور و هنرمند پرور موسیقی ایران به نام مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آغاز کرد. او به عنوان یکی از موسیقی‌دانان و نوازندگان فرهیخته‌ی سازهای کوبه‌ای شناخته می‌شود. از اساتید وی برای یادگیری موسیقی و تبدیل شدن به یکی از نوازندگان بزرگ ایران، می‌توان به اساتید بزرگی چون استاد علی تحریری برای یادگیری ساز سنتور و استاد بابک زارع برای یادگیری ساز دف اشاره کرد. او همچنین روند تبدیل شدن به یکی از ستارگان بزرگ موسیقی و تکمیل دانش موسیقی خود را نزد استاد بزرگی چون بیژن کامکار طی کرد. از فعالیت‌های دیگر استاد رضایی نیا، می‌توان به آموزش موسیقی به علاقمندان اشاره کرد و وی را می‌توان به عنوان فردی شناخت که ارزش زیادی برای موسیقی و هنرجویان خود قائل است و در هر شرایطی، از در اختیار گذاشتن دانش موسیقی خود و آموزش به هنرجویانش غافل نمی‌شود. او از جمله اساتیدی به شمار می‌رود که در دوران همه‌گیری ویروس Covid-19، به آموزش آنلاین موسیقی به هنرجویان پرداخت. او از برادر خود به عنوان یکی از مشوقان برای فراگیری موسیقی، یاد می‌کند. وی همچنین، علاوه بر کسب مهارت برای نواختن سازهای کوبه‌ای، به یادگیری ساختن ساز و آلات موسیقی نیز پرداخته است.

حسین رضایی نیا دف

حسین رضایی نیا از نوازندگان برتر سازهای کوبه‌ای کشور به شمار می‌رود

فعالیت‌های هنری و تاثیرگذاری در موسیقی کشور

حسین رضایی نیا ، به عنوان یکی از نوازندگان برتر کشور تاثیر بسزایی در موسیقی ایران گذاشته است. او در بسیاری از زمینه‌های مختلف موسیقی همکاری داشته است. از سینما و تلویزیون گرفته تا همکاری با بسیاری از هنرمندان و خوانندگان مطرح موسیق سنتی ایران. وی از پایه‌گذاران یکی از حرفه‌ای‌ترین و ماهرترین گروه‌های نوازندگی و موسیقی کشور به نام گروه کوبه‌ای تهران است. او به عنوان یکی از داوران برتر در جشنواره‌های موسیقی ایران نظیر جشنواره‌ی بین‌المللی فجر و مولودی خوانی هه‌تاو شناخته می‌شود. او در فیلم رگ خواب، به عنوان خواننده‌ی تیتراژ در کنار همایون شجریان همکاری داشته و از این طریق، به فعالیت در سینما و تلویزیون کشور روی آورده است. از دیگر فعالبت‌های حسین رضایی نیا در عرصه‌ی سینما، باید به نوازندگی و آهنگسازی برای سریال جلال‌الدین اشاره کرد سبک به خصوص در نوازندگی و تکنیک خاص و مهارت او در ایجاد ریتم‌های دل‌نشین با ساز‌های کوبه، او را به یکی از برترین نوازندگان در نگاه عموم تبدیل کرده است.او در یکی از مصاحبه‌ها اظهار داشته که با حضور در کنسرت گروه عندلیبی که چندین سال پیش در دانشگاه تهران برگزار شده است، علاقه‌ به نوازندگی ساز دف در خود را کشف کرده است. وی با وجود به اتمام رساندن تمام دوره‌های آموزشی و تاکید اساتید موسیقی‌اش بر به اتمام رسیدن دوره و لازم نبودن شرکت مجدد او در آن دوره‌ها، به دلیل علاقه‌ی بیش از حد به موسیقی و فراگیری دو چندان این دانش بی‌همتا، مدت‌های زیادی را به شرکت دوباره در کلاس‌های موسیقی گوناگون پرداخته است. همانطور که اشاره شد، استاد رضایی نیا دوره‌ای را برای یادگیری ساختن ساز گذرانده است و از جمله فعالیت‌های هنری او در این زمینه، باید به ساخت ساز دف که نام خود را بر آن نهاده، اشاره کرد. استاد رضایی نیا در اقرار داشته است که، دوره‌های ساخت آلات موسیقی را به دور از علاقه و فقط برای کسب مهارت بیشتر در زمینه‌ی موسیقی گذرانده است.

استاد حسین رضایی نیا

استاد رضایی نیا علاوه بر نوازندگی در زمینه‌ی ساخت آلات موسیقی نیز فعالیت داشته است.

 

  بزرگان موسیقی ایران و آشنایی با زندگی هنری آنان

همکاری با خوانندگان و نوازندگی در آلبوم‌های برتر کشور

از حسین رضایی نیا می‌توان به عنوان شخصی یاد کرد که به بسیاری از درجات بالا و موفقیت‌هایی که یک نوازنده می‌تواند کسب کند دست یافته است؛ از همکاری با خوانندگان به نام موسیقی ایران گرفته، تا نوازندگی در بسیاری از کنسرت‌ها و آلبوم‌های برتر کشور. یکی از اولین اجراهای گروهی او، به زمان دانشجویی و اجرای کنسرتی کوچک برای کودکان بی‌بضاعت در دانشگاه شهید بهشتی تهران بر‌می‌گشت. وی، همواره از استاد بزرگ موسیقی ایران محمدرضا شجریان به عنوان بزرگ‌ترین و موثرترین هنرمندان در موسیقی ایران یاد کرده است. وی از نوازندگی ساز دف برای ساخت آلبوم غوغای عشق باران، به عنوان اولین همکاری با استاد محمدرضا شجریان یاد می‌کند. وی بعدها نیز در اجرای کنسرتی توسط استاد شجریان به همراه گروه آوا که در تالار وزارت کشور برگزار می‌شد، به عنوان نوازنده‌ی ساز دف همکاری داشته است. اجرای کنسرت در اکثر شهرستان‌های کشور و همچنین نوازندگی در تور کنسرت‌های آمریکا و کانادا، اجرای کنسرت در سلیمانیه عراق و همچنین اجرای کنسرت‌های رندان مست و مرغ خوشخوان به همراه گروه شهناز، از دیگر همکاری‌های استاد شجریان و حسین رضایی نیا به شمار می‌رود. از برترین آثاری که او به عنوان نوازنده‌ی سازهای کوبه‌ای در آن همکاری داشته است، می‌توان به آلبوم صوفی با صدای هنرمند و خواننده‌ی مطرح موسیقی ایران یعنی محمد معتمدی اشاره کرد. وی به همراه سینا جهان آبادی، از نوازندگان این آلبوم به شمار می‌روند. این آلبوم به صورت بداهه در کشور پاکستان و در فستیوال صوفی توسط این گروه شگفت‌انگیز اجرا شد و با استقبال بی‌سابقه‌ی مردم و شنوندگان همراه شد. وی همچنین فعالیت‌ها و همکاری‌هایی را با گروه شمس داشته که از جمله‌ی آن، می‌توان به اجرا در فستیوال ترانه‌های شرق در ازبکستان اشاره کرد. نوازندگی در بسیاری از آهنگ‌ها و کنسرت‌ها نظیر چه آتش‌ها، آیینه‌ها،ایران من و کنسرت نمایش سی به خوانندگی همایون شجریان، نوازندگی در آلبوم بی‌محابا و ضبط رادیو فرانسه به خوانندگی محمد معتمدی، نوازندگی در آلبوم‌هایی چون برف خوانی، ساز شبانگاهی، عطار و هماگون به خوانندگی وحید تاج و همکاری با خواننده‌های برتر دیگری چون علی زندوکیلی، علیرضا قربانی، حمیدرضا نوربخش، فرشاد جمالی، حسین کاظمیان و شمار دیگری از خوانندگان برتر موسیقی ایران را، از جمله فعالیت‌های هنری این نوازنده‌ی ماهر و چیره دست موسیقی ایران به شمار می‌رود.

حسین رضایی نیا و استاد شجریان

حسین رضایی نیا در بسیاری از آلبوم‌ها و اجرای کنسرت‌های کشوری و جهانی با استاد شجریان همکاری داشته است.

 

  خبر تلخ | درگذشت استاد محمود رحمانی پور و زندگینامه وی

همکاری استاد رضایی نیا در ساخت آلبوم هماگون

همانطور که اشاره شد، نوازندگی در آلبوم هماگون به خوانندگی وحید تاج، از جمله فعالیت‌های هنری حسین رضایی نیا به شمار می‌رود آلبوم هماگون که از پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال ۹۷ به شمار می‌رود، آخرین آلبوم خواننده‌ی بزرگ وحید تاج به شمار می‌رود که با آهنگسازی محمدرضا دستگاه‌دار و همکاری بسیاری از نوازندگان به نام کشور چون سینا جهان آبادی، پاشا هنجنی، جمال سادات و قاسم وزین، پدرام زرین قلم، نیما نعیمی، امیررضا کاردار و مژگان خوش اندام ساخته شده و در اردیبهشت ماه سال ۹۷ به بازار موسیقی کشور عرضه شد که حسین رضایی نیا ، به عنوان نوازنده‌ی دف و دایره، در ساخت این آلبوم زیبا و دل‌نشین همکاری داشته است. در این آلبوم، اشعار فرهیخته‌ی شاعرانی بزرگ چون سعدی، شهریار رهی معیری و ملک الشعرای بهار به کار رفته و از آن در مراسمی در شهر یزد رونمایی شده است. می‌توان گفت همکاری و تلاش بسیار سازندگان و نوازندگان برتر کشور برای ضبط این آلبوم زیبا، تاثیرگذاری و دل‌نشینی آن برای مخاطبان را چند برابر کرده است.

حسین رضایی نیا و آلبوم هماگون

حسین رضایی نیا به عنوان نوازنده‌ی ساز دف و دایره در ساخت آلبوم هماگون همکاری داشته است

نوشتهٔ پیشین
سینا جهان آبادی و بررسی زندگی هنری وی

مطالب مرتبط

کیهان کلهر

کیهان کلهر برنده جایزه ایزاک اشترن شد

فرهاد فخرالدینی

فرهاد فخرالدینی : این کنسرت نتیجه‌ی 50 سال فعالیت هنری من است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست