بازگشت به اخبار موسیقی ایران
بزرگان موسیقی ایران

بزرگان موسیقی ایران و آشنایی با زندگی هنری آنان

فریبرز لاچینی از بزرگان موسیقی ایران

از بزرگان موسیقی ایران که در کشورمان به شهرت و آوازه بزرگی دست یافته اند می توان به فریبرز لاچینی که متولد سال ۱۳۲۸ شمسی می باشد اشاره کرد وی تحصیلات موسیقی را از ده سالگی در هنرستان موسیقی شروع و در همان کودکی با تصنیف چند اثر به نام های آوازی دیگر، فصلها و رنگها، قطعاتی برای ترومیت و غیره توانایی و مهارت خود را در آهنگسازی به وضوح نشان داد. می توان گفت نام فریبرز لاچینی تداعی کننده آلبوم های خاطره انگیزی می باشد که در آنها پاییز طلایی، قبیله عشق، امواج خاطرات و نارونی بیداد می کند.

لاچینی در حال حاضر در کشور کانادا زندگی می کند و وی تنها فرد ایرانی می توان دانست که بیش ار هفت فیلم خارجی را آهنگسازی کرده است فریبرز لاچینی در سال گذشته برنده بهترین موسیقی متن فیلم برای جشنواره Humber College شد. این آهنگساز در روزهای اخیر با انتشار آلبوم پاییز طلایی ۳ و میکس نهایی فیلم اتاق تاریک به فعالیت مشغول می باشد. وی در مورد ساخت اثر پاییز طلایی می گوید: حدود ۲۶ سال قبل که در پاریس به سر می بردم این آلبوم را تحت تاثیر موسیقی روز دنیا ساخته ام و در این موسیقی سعی کردم ایرانیان را به دیگران معرفی کنم.

شما می توانید در میان بهترین و معروف ترین بزرگان موسیقی ایران نام فریبرز لاچینی را در اوایل لیست مشاهده کنید چرا که بسیاری از هنرمندان موسیقی عصر جدید با داشتن علاقه بسیار به وی او را سرمشق و الگوی خود قرار داده و پیشرفت های قابل توجهی را در مسیر خود داشته اند.

فریبرز لاچینی، بزرگان موسیقی ایران

فریبرز لاچینی، بزرگان موسیقی ایران

شهرداد روحانی

شهرداد روحانی از بزرگان موسیقی ایران و برجسته ترین هنرمندان کشورمان می باشد که در سال ۱۹۵۴ میلادی در پایتخت به دنیا آمده است پدر بزرگوار وی نیز از موسیقیدان های معروف کشورمان بوده است که شهرداد و برادرانش نیز پا در جای چای پدر نهادند به گونه ای که می توان گفت مردم کشورمان شهرداد و تمام اعضای خانواده روحانی را به عنوان گنجینه های موسیقی ملی در ایران می شناسند.

شهرداد روحانی حرکت در مسیر موسیقیدانی را از ۵ سالگی شروع کرد و نزد پدرش نواختن ویولون را آموزش گرفت و با ورود به هنرستان موسیقی توانست خود را در این راستا گسترش دهد وی پس از تحصیل در هنرستان ایران را به قصد اتریش ترک کرد و در آکادمی و هنرستان های وین اتریش به تحصیل مشغول شد و پس از مدتی در اوایل دهه ۸۰ برای مطالعه موسیقی به ایالت متحده رفت و در دانشگاه یو سی ال ای به تحصیل پرداخت. شهرداد درباره جامعه همواره در حال رقابت می گوید:

همه موسیقیدان ها با داشتن استعدادهای بی نظیری در این حوزه فعالیت می کنند که هنر اصلی یافتن دلیل وجود این ویژگی ها در ما می باشد تا بتوانیم بر این اساس در راستای درستی سرمایه گذاری کنیم.

مرتضی محجوبی

اگر به دنبال شناخت بهترین و بی نظیرترین بزرگان موسیقی ایران هستید می توان مرتضی محجوبی را در این میان به شما معرفی کنیم وی در سال ۱۲۷۹ متولد شد و از همان سنین کودکی به موسیقی روی آورد می توان گفت پدر و مادر محجوبی نیز در این حوزه فعالیت داشته اند مادر وی پیانو میزد و پدر نیز نی مینواخت.

مرتضی محجوبی در شش سالگی برای شکوفا کردن استعدادها و مهارت هایش در نزد دو استاد بزرگ آن دوران به آموزش پرداخت. این موسیقیدان معروف و بی نظیر نیز از اجتماع سفله و کرکس صفت به دور نبود و آن اوج آرامش و رفاهی که برای رسیدن به آن لیاقتش را داشت بر وی محیا نشد. وی در ده سالگی در کافه پدرش به نواخت پیانو پرداخت و در دوازده سالگی توانست ردیف دوره عالی را به پایان برساند و در سن چهارده مسئولیت و سرپرستی خانواده ۱۴ نفره را بر عهده داشت.

مرتضی محجوبی از بزرگ ترین موسیقیدان های  ایران در سال ۱۳۰۶ به بیروت و حلب در سوریه سفر کرد و به ضبط صفحه مشغول شد و توانست بیش از ۱۰۰ صفحه با آواز مختلفی را که نوازندگان مختلفی آن را پر کرده است در آرشیو رادیو محفوظ کرد. از خصوصیات ساز محجوبی می توان به ضرب شناسی، اصالت نوازندگی و کوک اشاره نمود.

مرتضی محجوبی

مرتضی محجوبی، بزرگان موسیقی ایران

محمدرضا شجریان هنرمند شناخته شده

از دیگر استعداد های موسیقی ایران می خواهیم این بار شما را با محمدرضا شجریان پرآوازه ترین و بی نظیر ترین استاد موسیقی آشنا سازیم وی در سال ۱۳۱۹ در شهر مشهد چشم به جهان گشوده است.  وی در سنین کودکی شروع به آواز خواندن کرد و یک سال پس از کلاس اول به آموزش تلاوت قرآن پرداخت و در سنین ۹ سالگی تلاوت قرآن را شروع کرد.

در سال ۱۳۳۱ برای اولین بار صدای محمدرضا شجریان از رادیو پخش شد وی توانست عنوان شاگرد ممتاز را در سال ۱۳۳۴ در میان دانش آموزان مشهدی از آن خود کرده و به تیم دانش آموزی استان راه یافت. شجریان در سال ۱۳۵۲ در برنامه گل ها بعد از آشنایی با استاد نورعلی خان برومند سبک و شیوه آوازی طاهرزاده پرداخت و در سال ۱۴۵۷ توانست مقام نخست در تلاوت قرآن در کشور را به دست آورد.

زندگی نامه محمدرضا شجریان

استاد ابوالحسن صبا از هنرمندان قدیمی این سرزمین

استاد ابوالحسن صبا از دیگر بزرگان موسیقی ایران می باشد که از جمله بی نظیر ترین استادان موسیقی در ایران شناخته می شود وی خدمت بزرگی به عالم هنر کرده است و پدر و جد این استاد بزرگ نیز هنرمندانی معروف در زمان خود بوده اند. استاد ابوالحسن صبا فرزند ابوالقاسم کمال السلطنه و پدربزرگ وی جعفرخان حکیم باشی می باشد.

از این استاد بزرگوارم بیش از ۷۰ آثار بر جای مانده است که از جمله این آثار می توان به دو ضریب ترک، به یاد گذشته، چهار مضراب ماهور و … اشاره کرد توجه داشته باشید که بسیاری از آثار وی در فرم چهار ضرب می باشد. تاثیر صبا در موسیقی ایران را می توان به درختی تشبیه کرد که شاخه ها و برگ های بی نظیر و تنومندی از آن رویش کرد.

 

استاد ابوالحسن صبا

استاد ابوالحسن صبا، بزرگان موسیقی ایران

 

جواد معروفی

جواد معروفی از جمله استعداد های موسیقی ایران در سال ۱۲۹۱ در پایتخت متولد شده است پدر و مادر وی از جمله شاگردان برگزیده و محبوب درویش خان و از موسیقیدان های معروف دوران خود بوده اند. واد معروفی از همان سنین بچگی موسیقی را از پدرش آموزش دید و تار نواخت و سپس با نواخت ویولن نیز آشنا شد.

در سن ۱۴ سالگی به هنرستان موسیقی رفت و به تحصیل و آموزش پرداخت و در آن دوران به پیانو روی آورد و نزد خانم تاتیانا خاراطیان تمامی تکنیک های نوازندگی پیانو را آموزش دید. معروفی در کنار موسیقی کلاسیک به موسیقی ایرانی نیز علاقه مند شد و تحصیلات لازم در این حوزه را نزد علی نقی وزیری آموزش دید. وی در سال ۱۳۳۲ به عنوان سرپرستی موسیقی رادیو شناخته شد و مصادف با ایت سمت به عضویت شورای عالی موسیقی در درآمد وی میگوید:

از سال ۱۳۱۹ در رادیو مشغول به فعالیت بودم با این که در آن دوران سنی نداشتم ولی نوازندگی پیانو و دیگر ساز ها را بلد بودم و هم رهبر ارکستر شماره یک شدم و قطعاتی در ارکستر گلها تنظیم کردم

از جمله نوازنده های ارکستر رادیو آن دوران می توان به صبا، حسین تهرانی، مرتضی نی داوود، حبیب سماعی و خود من اشاره کرد.

جواد معروفی

جواد معروفی، بزرگان موسیقی ایران

مهدی خالدی

از دیگر بزرگان موسیقی ایران می توان اسم مهدی خالدی را نیز نام برد که از میان نسل اول ویولن نوازان اسم وی کمتر شناخته شد و دلیل این امر را می توان قرار نگرفتن آثار تکنوازی و آهنگسازی در دسترس عموم افراد دانست. وی از جمله نخستین افرادی می باشد که در نزد استادان بزرگی چون علی تجویدی، علی ملاح، لطف الله مفخم پایان به نوازندگی ویولن بپردازد و از آنها بهترین تعلیمات را درس بگیرد.

مهدی خالدی در سال های ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۶ به شاگردی نزد استاد صبا مشغول بود و در سال ۱۳۱۷ به همراه استاد صبا برای اجرای کنسرت به کشور لبنان سفر کرد که استاد صبا مسئولیت اداره کلاس را به خالدی سپرد.

با وجود اینکه مهدی خالدی تمامی تعلیمات لازم برای نوازندگی را نزد استاد صبا یاد گرفته بود اما بعدها در نوازندگی خود شیوه ای منحصر به فردی را پیش گرفت او توانست از روش ها و فنون آموزش استاد صبا در نواخت ویولن شیوه ای جدید ابداع کرد. در سال ۱۳۱۹ با تاسیس رادیو تهران، خالدی در زمره اولین کسانی واقع شد که صدای سازش هر شنونده ای را مجذوب خود ساخته بود.

حسین دهلوی

حسین دهلوی در سال ۱۳۰۶ در شهر تهران چشم به جهان گشوده است وی از ۱۱ سالگی در نزد پدرش به آموزش موسیقی پرداخت و از جمله استادان خصوص وی می توان به استاد ابوالحسن صبا، حسین ناصری و توماس کریستین داوید اشاره کرد. حسین دهلوی فارغ التحصیل رشته آهنگسازی بوده و برای مطالعه بیشتر در این زمینه به آلمان و اتریش سفر کرد. رهبری ارکستر شاره یک پس از فوت استاد ابوالحسن صبا به وی واگذار شد.

حسین دهلوی از بزرگان موسیقی ایران در سال ۱۳۳۷ ارکستر ایرانی تالار رودکی را شکل داد و فعالیت های چندین ساله در این ارکستر داشت وی ارکسترهای بسیاری در تالارها و دانشگاه های مختلف شهر تهران و شهرستان ها داشته است. وی تا به به حال موسیقی های محلی و ملی ایرانی با سازهای مختلف ایرانی تنظیم کرده که از جمله آثار حسین دهلوی می توان به موسیقی داستانی، داستان بیژن و منیژه، مقدمه خسرو و شیرین با نگاهی به داستان نظامی گنجوی اشاره کرد. وی کوشش های بسیاری در زمینه کارهای جمعی موسیقی ملی داشته است و پس از چهل سال پژوهش در سال ۱۳۷۹ توانست کتاب پیوند شعر و موسیقی آوازی را تالیف کند.

حسین دهلوی

حسین دهلوی، بزرگان موسیقی ایران

 

پرویز یاحقی خورشید درخشان ایران

پرویز یاحقی از بهترین های هنرمندان موسیقی بوده است که به عنوان یکی از خورشیدهای درخشان سرزمین مان شناخته می شود وی از دوران جوانی قله های هنر اصیل موسیقی را با گام های محکم طی کرده است پرویز یاحقی دلنشین ترین نغمات آسمانی را برای دلباختگان عالم خاک نواخته است. پرویز یاحقی از بزرگان موسیقی ایران در سال ۱۳۱۴ متولد شده است.

پرویز از دوران کودکی علاقه و میل عجیبی به هنر موسیقی داشته و با حضور در کنار دایی خود توانست به بهترین شکل در این حوزه پیشرفت داشته باشد. حسین خان یاحقی، پرویز را از هفت سالگی در دامن خود پرورش داد و بهترین موسیقیدان نسل های بعد از خود را آموزش داد. پرویز یاحقی با توجه به علاقه و استعدادی که داشت به سرعت توانست درس ها و کلاس های آموزشی را یاد بگیرد و در مدت زمان بسیار کوتاه توانست نواختن ویولن، پیش درآمدها، قطعه های ضربی و چهارمضراب ها را فرا بگیرد وی در ۱۱ سالگی بیشتر از آنچه می بایست را آموخته بود و در آن دوران یگانه دوران پرویز سپری شد که مدنظر استاد صبا واقع گرفت و بهترین تعلیمات را از وی آموزش دید.

روح الله خالقی

روح الله خالقی علاوه بر آهنگسازی با کتاب هایی چون سرگذشت موسیقی و نظری به موسیقی نیز شناخته می شود هم چنین نامه های وی هم به لحاظ نگارشی و مسائل حاشیه ای موسیقی جذاب می باشد. کتاب ای ایران به صورتی نفیس توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور انتشار شد و در خصوص روند چاپ این کتاب سید محمد موسوی می افزاید:

در سال ۱۳۸۲ که با خانم روح الله خالقی در خصوص انتشار آثار مرحوم خالقی صحبت می کردیم پیشنهاد دادن مدارکی را که از پدر ایشان یادگار مانده است را انتشار کنیم.

خالقی از بزرگان موسیقی ایران توانسته است تاثیر بسیاری در پیشرفت هنر موسیقی در کشورمان داشته باشد.

روح الله خالقی

روح الله خالقی، بزرگان موسیقی ایران

علیرضا افتخاری از برجسته ترین بزرگان موسیقی ایران

یکی از هنرمندان با استعداد که با پا نهادن در عرصه موسیقی توانستند نقش بسزایی در هنر موسیقی کشورمان داشته باشند می توان به علیرضا افتخاری اشاره کرد. آلبوم صیاد با صدای دلنشین و زیبای علیرضا افتخاری از جمله در اوج رونق ترین آلبوم های کانال های ماهواره ای می باشد که فروش چهارصد هزار نسخه ای از این آلبوم در سال ها اخیر نظر و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

با کمی احتیاط می توان علیرضا افتخاری را از تنها ستاره آواز ایرانی در سال های پس از انقلاب دانست چرا که وی تنها کسی میباشد که در نزدیک به سه دهه بیش از هر فردی آلبوم به بازار ارائه داده است و شایان به ذکر است که وی از کمترین افرادی می باشد که در بازار این چنین استقبال می شود. آثار وی از جمله پرفروش ترین و محبوب ترین آلبوم های هر سال به شمار می آید که در کنار آثار محمدرضا شجریان و شهرام ناظری بسیار محبوب واقع شده است.

حضور علیرضا افتخاری در صحنه آواز سبب شده است تا با آلبوم نیلوفرانه رکورد های قبلی فروش را تا ده سال بعد بشکند. این اثر از جمله زیباترین و بهترین آثار وی بوده و هر فردی از سطح فرهنگی و سواد متفاوت با شنیدن این آلبوم مجذوب آن می شوند. در سال ۱۳۸۰ افتخاری تمامی شیوه های هنرمندی خود که سبب ستاره شدنش شده بود را کنار گذاشت و به نوعی موسیقی پاپ روی آورد.

علیرضا افتخاری از بزرگان موسیقی ایران

علیرضا افتخاری، بزرگان موسیقی ایران

خسرو سلطانی

خسرو سلطانی در سال ۱۳۳۱ در شهر تهران چشم به جهان گشوده است وی پس از دریافت دیپلم هنرستان عالی موسیقی، در آکادمی موسیقی وین به تحصیل در همین رشته پرداخته است. خسرو سلطانی از سال ۱۳۵۸ در کشور اتریش ساکن بوده و در کنسرت های بسیاری مشغول بوده است. ماهور کبیر از اثر زیبا و جدید وی بوده و مجموعه قطعاتی است در دستگاه ماهور.

خسرو سلطانی با ارائه موسیقی هایی بسیار زیبا و جذاب خود و فعالیت های پیوسته و تلاش های بسیار خود در این زمینه توانسته است نام خود را در میان معروف ترین بزرگان موسیقی ایران به ثبت برساند بی شک شنیدن تمامی آثار این هنرمند برای تمامی افراد با هر قومیت و ملیتی سبب برانگیختن تحسین آنها خواهد شد.

کامران داروغه

کامران داروغه بیش از بیست سال می شد که در هیچ کنسرتی فعالیت نداشت و اهل آموزش دادن در سطح حرفه ای نیز نبود و صدای موسیقی اش پس از انقلاب سبب تداعی نام وی نشد. کامران داروغه در سال های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ به شهرت بسیاری دست یافت اما پس از انقلاب فعالیتی در فضای موسیقی نکرد.

وی از ۱۲ سالگی فعالیت در موسیقی را شروع کرده بود و با تشویق های پدرش با بهترین و معروف ترین موسیقیدان های آن دوران آشنا شد وی توانست به هنرستان موسیقی ملی راه یابد و تحصیل در این حوزه را ادامه دهد. در آن دوران استاد روح الله خالقی که استعدادهای داروغه را به دیده تردید نگاه می کرد از وی برای موفقیت در تحصیل اش تعهد گرفت از استادان کامران داروغه می توان به ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، علی نقی وزیری اشاره کرد.

داروغه به عنوان ساز اصلی، ویولن را انتخاب کرد اما پس از آنکه تجربه نوازندگی کمانچه اسدالله ملک را شنید به شدت علاقه مند نواختن این ساز شد و به مدت سه ماه در نزد ملک به آموزش پرداخت.

کامران داروغه | بزرگان موسیقی ایران

کامران داروغه، بزرگان موسیقی ایران

رحمت الله بدیعی

از دیگر هنرمندان ایران می توان به رحمت الله بدیعی اشاره کرد وی از برجسته ترین هنرمندان موسیقی کشورمان می باشد که در حال حاضر در کشور هلند به سر میبرد. وی هنرستان عالی موسیقی در رشته ویولن را آموزش دیده است. بدیعی سالهای بسیاری در تدریس در هنرستان موسیقی ملی پرداخته و در سال ۱۳۵۷ با توجه به محدودیت های وقوع در هنر موسیقی ایران به کشور هلند سفر کرده است.

رحمت الله بدیعی از بزرگان موسیقی ایران در خصوص فعالیت های هنری خود در ایران این چنین سخن می گوید: برنامه های هنری مان را در تلویزیون، تالار رودکی و رادیو به صورت پیوسته ادامه می دادیم و آخرین اجرای ما در تالار رودکی با بهترین هنرمندان چون محمدرضا شجریان، حسن ناهید، محمد اسماعیلی، هوشنگ ظریف بوده است. با وقوع انقلاب در ایران با این احساس که دیگر نه فعالیتی و نه موسیقی خواهد بود اقدام به ترک کشور به قصد هلند کردم.

رحمت الله بدیعی از بزرگان موسیقی ایران در گروه های موسیقی معتبر کشورمان نیز به تدریس مشغول بوده و در کنار فعالیت حرفه ای خود در زمینه برنامه های اجرایی و نوازندگی ویولن و کمانچه نقش بسیار مهمی را در عرصه موسیقی ایران داشته است.

فریدون فروغی هنرمندی تکرار نشدنی

در آخر با معرفی فریدون فروغی می خواهیم یکی از بی نظیرترین و بهترین هنرمندان و موسیقیدان کشورمان را بیان کنیم. فتح الله فروغی در سال ۱۳۲۹ صاحب فرزند پسری شد که نامش را فریدون گذاشت. فریدون از همان دوران کودکی علاقه بسیاری به سرودن و نواختن داشت و پدر وی در خلوت خویش شعر می سرود. فریدون فروغی در سال ۱۳۳۵ تحصیل را شروع کرد و با دریافت مدرک دیپلم در سال ۱۳۴۷ به دلیل علاقه بسیار به موسیقی ادامه تحصیل را رها کرد و خود به تنهایی به آموختن و تمرین موسیقی بدون نیاز به استاد و معلم مشغول شد.

فریدون فروغی در ۱۶ سالگی گروهی را تشکیل داد و به اجرای ترانه و آهنگ های راک تا ۱۸ سالگی پرداخت. وی در سال ۱۳۵۰ از طریق یکی از دوستانش به خسرو هرتیاش معرفی شد و خسرو هرتیاش با شنیدن صدای دلنشین و جذاب فروغی انگار که گمشده خویش را پیدا کرده اجرای ترانه های فیلم متعددی را به وی سپرد و در کوتاه ترین مدت زمان ترانه های فروغی سبب شهرت نسبی وی شد و پس از گذشت زمانی فرشید رمزی با فریدون قرارداد بست و وی پس از آن کار خود را در زمینه ترانه ها با سبک خاص خود شروع کرد.

فریدون فروغی

فریدون فروغی، بزرگان موسیقی ایران

[Total: 2 Average: 5]

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به اخبار موسیقی ایران