تقدیر استاد بهداد بابایی از آلبوم هماگون

بهداد بابایی

برخی از سخنان استاد بهداد بابایی خواهر زاده استاد پرویز مشکاتیان در مورد آلبوم

در زمانه اي زيست مي كنيم كه گويي همه چيز تن به نابساماني و ثبات گريزي سپرده اند و قرار و هنجار از نهاد بسياري از امور رخت بربسته و درگريخته اند.

در حال حاضر اين پديده مشهود و ملموس تراز هر دوره اي رخ نمون است و نياز به برشمردن مصاديق اين ادعا را اساسأ منتفي مي دانم كه با اندك ريزبيني و تيزنگري شرايط امور از صدر تا ذيل قابل رصد ، تحليل و دريابيدنيست.
در اين ميان هنر شريف موسيقي ايراني نيز خواسته يا ناخواسته از چنين شرايطي تاثير پذيرفته و دچار نوعي سردرگمي و بلاتكليفي گرديده است و مرزهاي ميان انواع آن گسيخته و در زمره امور مغفول و مجهول مينمايد و اساسأ هويت در موسيقي روزگار اكنون، جلوه اي كمرنگ و اغلب بي فروغ دارد؛از نهادينه گشتن رنگ، حال و هواي انواع موسيقي هاي ديگر اقاليم( غربي، هندي، آذربايجاني و …) و برخي تكنوازيها  تا گرايش به موسيقي پاپ، عوام زده و مردم پسند در آثار بعضي از هنرمندان توانمند و صاحب نام.
بعضاً عنايت و توجه به تيراژ و تلاش براي پركردن سالنهاي با ظرفيت بالاي كشور آنهم در شبهاي متعدد و متوالي ، بر چيستي و چگونگي خلق آثار مورد ترجيح است.
حال آنكه هنر ريشه دار و عميق و برخاسته از ارزشهاي اصيل ،داراي مخاطب خاص و محدود بوده و بنا نيست از تيراژهاي چندصدهزاري و گاه ميليوني باشد و از اساس چنين اقتضايي را دارا نيست.
 

در ادامه سخنان استاد بهداد بابایی در مورد آلبوم هماگون

چنانكه تيراژ كتب پرمايه ، فكر مدار و مكتوب در حوزه هاي انديشگاني در سرزمينمان رقمي ميان دو تا سه هزار نسخه (در مملكتي با جمعيت هشتاد ميليوني!!!!) در چنين شرايطي ايجاد و توليد آثاري كه از انطباق نسبي با مختصات موسيقي هاي دهه گذشته برخوردارند ، مبارك و اميدواركننده مينمايد.

در اثر حاضر (هماگون) كه محصول تلاش دوستان گرامي و هنرمندم مي باشد، انگيزه و تلاش در راستاي خلق موسيقي اي داراي مقدمه، متن، مؤخره و خط و ربط صورت پذيرفته است. آهنگساز اثر جناب آقاي دكتر دستگاهدار عامدانه اقدام به ساخت پيش درآمد، تصنيف و چهارمضراب نموده اند و از ساز و آواز به گونه قابل اعتنايي در اثرشان بهره جسته اند( به سياق آثار بزرگانمان در گذشته نه چندتن دور).
كلّيت كار ، يادآور آثار زنده ياد استاد پرويز مشكاتيان ميباشد. ايشان همچنان در گزينش عناصر مؤثر در تكوين و تدوين اثر نهايت وسواس را اعمال داشته اند. همكاري دوستان بسيار هنرمند، با سابقه و كاردانم ، جنابان: سينا جهان آبادي و وحيد تاج در جمع شدن اثر به شكلي شكوهمند و حرفه اي ، موثر بوده است. همچنين نوازندگي دلنواز و پر احساس دوست هنرمندم پاشا هنجني در جواب آوازهاي گوش نواز و پرتوان جناب تاج ،عطري مضاعف به اثر بخشيده است.
در پايان عرض تبريك براي مجموعه عوامل ايجاد اين اثر خصوصأ جناب دكتر دستگاهدار ، دارم و نيز اميد به رويكرد بيشتر هنرمندان ارجمند سرزمينمان به خلق آثاري مبتني بر اصالتها و ريشه هاي راستين موسيقي كشورمان.
از اين سَموم كه بر طرف بوستان گذشت
عجب كه عطر گلي هست و رنگ نسترني
 
بهداد بابايي
  « کیتارو » بار دیگر در ایران روی صحنه می‌رود
, , , ,
نوشتهٔ پیشین
کنسرت رضا یزدانی 18و19 اردیبهشت
نوشتهٔ بعدی
آلبوم موسیقی هماگون با صدای وحید تاج رونمایی شد

مطالب مرتبط

بهاره رهنما

آلبوم «تمام شد» بر اساس اشعار و دکلمه‌ی «بهاره رهنما»‌ منتشر شد

ریچارد کلایدرمن

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد به کنسرت «ریچارد کلایدرمن» آمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست