بازگشت به اخبار موسیقی ایران
بهداد بابایی

تقدیر استاد بهداد بابایی از آلبوم هماگون

برخی از سخنان استاد بهداد بابایی خواهر زاده استاد پرویز مشکاتیان در مورد آلبوم

در زمانه ای زیست می کنیم که گویی همه چیز تن به نابسامانی و ثبات گریزی سپرده اند و قرار و هنجار از نهاد بسیاری از امور رخت بربسته و درگریخته اند.

در حال حاضر این پدیده مشهود و ملموس تراز هر دوره ای رخ نمون است و نیاز به برشمردن مصادیق این ادعا را اساسأ منتفی می دانم که با اندک ریزبینی و تیزنگری شرایط امور از صدر تا ذیل قابل رصد ، تحلیل و دریابیدنیست.
در این میان هنر شریف موسیقی ایرانی نیز خواسته یا ناخواسته از چنین شرایطی تاثیر پذیرفته و دچار نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی گردیده است و مرزهای میان انواع آن گسیخته و در زمره امور مغفول و مجهول مینماید و اساسأ هویت در موسیقی روزگار اکنون، جلوه ای کمرنگ و اغلب بی فروغ دارد؛از نهادینه گشتن رنگ، حال و هوای انواع موسیقی های دیگر اقالیم( غربی، هندی، آذربایجانی و …) و برخی تکنوازیها  تا گرایش به موسیقی پاپ، عوام زده و مردم پسند در آثار بعضی از هنرمندان توانمند و صاحب نام.
بعضاً عنایت و توجه به تیراژ و تلاش برای پرکردن سالنهای با ظرفیت بالای کشور آنهم در شبهای متعدد و متوالی ، بر چیستی و چگونگی خلق آثار مورد ترجیح است.
حال آنکه هنر ریشه دار و عمیق و برخاسته از ارزشهای اصیل ،دارای مخاطب خاص و محدود بوده و بنا نیست از تیراژهای چندصدهزاری و گاه میلیونی باشد و از اساس چنین اقتضایی را دارا نیست.
 

در ادامه سخنان استاد بهداد بابایی در مورد آلبوم هماگون

چنانکه تیراژ کتب پرمایه ، فکر مدار و مکتوب در حوزه های اندیشگانی در سرزمینمان رقمی میان دو تا سه هزار نسخه (در مملکتی با جمعیت هشتاد میلیونی!!!!) در چنین شرایطی ایجاد و تولید آثاری که از انطباق نسبی با مختصات موسیقی های دهه گذشته برخوردارند ، مبارک و امیدوارکننده مینماید.

در اثر حاضر (هماگون) که محصول تلاش دوستان گرامی و هنرمندم می باشد، انگیزه و تلاش در راستای خلق موسیقی ای دارای مقدمه، متن، مؤخره و خط و ربط صورت پذیرفته است. آهنگساز اثر جناب آقای دکتر دستگاهدار عامدانه اقدام به ساخت پیش درآمد، تصنیف و چهارمضراب نموده اند و از ساز و آواز به گونه قابل اعتنایی در اثرشان بهره جسته اند( به سیاق آثار بزرگانمان در گذشته نه چندتن دور).
کلّیت کار ، یادآور آثار زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان میباشد. ایشان همچنان در گزینش عناصر مؤثر در تکوین و تدوین اثر نهایت وسواس را اعمال داشته اند. همکاری دوستان بسیار هنرمند، با سابقه و کاردانم ، جنابان: سینا جهان آبادی و وحید تاج در جمع شدن اثر به شکلی شکوهمند و حرفه ای ، موثر بوده است. همچنین نوازندگی دلنواز و پر احساس دوست هنرمندم پاشا هنجنی در جواب آوازهای گوش نواز و پرتوان جناب تاج ،عطری مضاعف به اثر بخشیده است.
در پایان عرض تبریک برای مجموعه عوامل ایجاد این اثر خصوصأ جناب دکتر دستگاهدار ، دارم و نیز امید به رویکرد بیشتر هنرمندان ارجمند سرزمینمان به خلق آثاری مبتنی بر اصالتها و ریشه های راستین موسیقی کشورمان.
از این سَموم که بر طرف بوستان گذشت
عجب که عطر گلی هست و رنگ نسترنی
 
بهداد بابایی
[Total: 0 Average: 0]

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به اخبار موسیقی ایران