همه چیز درباره‌ی تصمیم کنسرت خیابانی همایون شجریان | حمایت مسوؤلان فرهنگی 2

همایون شجریان

همه چیز درباره‌ی تصمیم «همایون شجریان» – قسمت 2

حمایت مسوؤلان فرهنگی از اعلام آمادگی خواننده‌ی برجسته برای برگزاری کنسرت خیابانی

از اعلامِ آمادگی تا حمایت‌ها

همان‌طور که گفته شد او سالِ‌ 92 در کنفرانسِ مطبوعاتی آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» برای اولین بار بیان کرد: «حاضرم سال آینده برای هر کس که دلش بخواهد، اجرای خیابانی داشته باشم و البته این اجرا را فقط برای دل مردم و بدون هیچ مناسبتی در نظر گرفته‌ام که امیدوارم این شرایط از سوی خانه موسیقی فراهم شود.»

او بعد از پنج سال دوباره نوشت:

عزیزان، در این ایام که چون سیاوش در گذر از آتش هستیم، نمی‌دانم چه کنیم تا حال‌مان کمی به شود، چنانچه مشکل مجوز نباشد، سراپا در خدمتم تا بدون هیچ انتفاعی کنسرت خیابانی گسترده برای شما عزیزان اجرا کنم، شاید دل‌مان در کنار یکدیگر آرام گیرد.

او البته این تصمیمِ خود را منوط به دریافتِ مجوز کرده است.

در فاصله‌ی کوتاهی از این اتفاق، «حمیدرضا نوربخش» -مدیرعامل خانه موسیقی- و «حجت نظری» مخبر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و همچنین دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این کار اعلام حمایت کردند.

«حجت نظری» در گفت‌وگویی با «ایسنا» گفت:

همایون شجریان اعلام کرده است که در فضای باز و برای همه مردم کنسرتی برگزار کند و این اتفاق مبارک و میمونی است؛ چراکه در این روزها برگزاری کنسرت آن هم از سوی یک خواننده محبوب باعث کاهش دغدغه‌های این روزهای مردم می‌شود و بسیار از این خواننده تشکر می‌کنم.
ما هر آنچه که در توان داشته باشیم برای برگزاری این کنسرت در یکی از مناطق شهر تهران انجام خواهیم داد، چراکه معتقدیم فعالیت‌های این‌چنینی از سوی هنرمندان می‌تواند به افزایش نشاط اجتماعی کمک کند و به همین دلیل شخصاً تلاش خواهم کرد تا شجریان مجوزهای لازم را دریافت کند تا افراد بیشتری از این فضا در پی برگزاری کنسرت بهره ببرند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران تجربه‌های خوبی در برگزاری کنسرت‌های روباز در منطقه میدان مشق دارد، تاکید کرده است:

شخصا معتقدم اگر این کنسرت در یک منطقه جنوبی همچون بوستان آزادگان یا ولایت برگزار شود قطعا اتفاق بهتری خواهد بود چراکه لازم است در همه امور در تهران توسعه متوازن داشته باشیم و یکی از کارهایی که می‌توانیم در راستای توسعه متوازن انجام دهیم این است که مردم مناطق جنوبی هم امکان حضور در کنسرت را داشته باشند.

مدیریت شهری تهران از هیچ کوششی برای اجرای این کنسرت کوتاهی نخواهد کرد.

این ماجرا خیلی زود به مجلس نیز کشیده شد و «سیدصادق طباطبایی‌نژاد» -نماینده‌ی اردستان و عضو کمیسیون فرهنگی- در گفت‌وگویش با سایتِ‌ «خانه ملت» از بررسی پدیده موسیقی خیابانی در کارگروه فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد و  با بیان اینکه مسئولانی از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، ناجا و وزارت‌های فرهنگ و اطلاعات برای بررسی موسیقی خیابانی در جلسه روز گذشته (6 مرداد) کارگروه فرهنگ، هنر و رسانه کمیسیون حاضر شدند.

سید صادق طباطبایی‌ نژاد گفت:

براساس مذاکرات انجام شده مقرر شد جلسه‌ای با محوریت وزارت فرهنگ و آقای حسینی معاونت هنری این وزارتخانه با حضور سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، وزارت اطلاعات و ناجا تشکیل شود تا کم و کیف این موضوع، نوع این پدیده و چگونگی گسترش آن مشخص شده و گزارش تکمیلی آن ارائه و تصمیمات لازم در این زمینه گرفته شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین خبر می‌دهد تاکنون سازمانی که باید مجوزهای لازم برای موسیقی خیابانی را صادر کند مشخص نشده؛ اما به احتمال زیاد وزارت فرهنگ متولی آن خواهد بود.

اما امروز «خانه‌ی موسیقی» نیز آمادگی خود برای فراهم کردنِ مقدماتِ این پروژه را اعلام کرد و نوشت:

خانه موسیقی آمادگی دارد برای همایون شجریان و سایر هنرمندان دیگر با مسوولان وزارت ارشاد و شهرداری تعامل و این موضوع را پیگیری کند تا آنها کنسرت خیابانی برگزار کنند.

همچنین روابط عمومی دفتر موسیقی نیز در این زمینه اعلام کرد:‌

به دنبال اعلام آمادگی برخی هنرمندان موسیقی برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی رایگان به منظور امیدافزایی و نشاط بخشی به قشرهای مختلف جامعه، دفتر موسیقی نیز همگام با این حرکت مثبت، برای صدور مجوز این نوع کنسرت‌ها اعلام آمادگی کرد.

دفتر موسیقی ضمن تشکر از هنرمندانی که در همه فراز و فرودهای تاریخی، کنار مردم ایستاده اند؛ برای صدور سریع مجوزهایی برای این کنسرت‌ها آمادگی خود را اعلام می‌کند و امیدوار است در این راه از همکاری و همیاری سایر ارگان ها و نهادهای موثر به ویژه شهرداری های کشور و نیروی انتظامی  برخوردار باشد.

به هر روی این اقدام از فرزندِ خواننده‌ای چون «محمدرضا شجریان» هرگز دور از انتظار نبوده است و حالا تنها این امیدواری وجود دارد که این اتفاق هرچه زودتر با هم‌یاری تمامی مسوؤلان رخ دهد.

 

منبع:
ghatreh.com
  گفت‌وگو با عوامل تولید قطعه «یازده ستاره» سرود تیم ملی فوتبال ایران
, ,
نوشتهٔ پیشین
واکنش وزیر فرهنگ به پیشنهاد همایون شجریان برای برگزاری کنسرت خیابانی
نوشتهٔ بعدی
حضور مفاخر موسیقی ایران در کنسرت «شبی با فخر موسیقی ایران»

مطالب مرتبط

علی جعفری پویان

علی جعفری پویان : خیلی علاقه داشتم کارگردان سینما شوم ( قسمت دوم )

وقتی «شهرداد روحانی» حرف‌هایش را با «نت» می‌زند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست